Príchod šteňaťa do spoločnosti

Pred príchodom domov, a veľkej radosti je dobré vopred šteňa uvoľniť. 

Pes je zviera, ale aj tak je citlivé na prvotné vnemy. Stafordšírsky bullteriér je stále teriér, a preto je to tvrdohlavé plemeno, ktoré potrebuje určenie hraníc od prvého spoločného kroku. Psa uvoľníme pre začiatok prechádzkou, po okolí, je dobré darovať mu trochu času, kým vykoná potreby oňuchá pár miest, ak sa začne upriamene pozerať a pýtať sa do Vášho náručia, musíte to odignorovať a trochu sa poprechádzať. Väčšina šteniat bude kráčať po vašom boku, môžete vyskúšať aj vodítko ale nie je najlepšie šteňa rozrušovať ďaľšou novinkou. Pri vchode do bytu alebo domu, je možné že vaše šteňa nevyklusá srnčím skokom schody, alebo prvé dvere. Zásadou je že musíte cez každé dvere prejsť prvý, a psa takpovediac pozvať. Celkový proces môže trvať aj 15minút ale pes spoznáva nové prostedie je možné že je neistý a toto je čas kedy si budujete prvú dôveru. Po príchode domov, je dobré upozorniť všetkých členov rodiny nech ho takpovediac pár minút ignorujú. Pes začne chodiť a objavovať nové prostredie. Ak nechcete aby chodil do napríklad kúpelne je dobré mu to hneď prejaviť. Pozor nie bitkou ani krikom! stačí dôraznejší tón a slovo nie/nesmieš. Dnes je Váš prvý deň ale zároveň určenie prvých pravidiel, budovanie prvej dôvery. Dobre si premyslite kde chcete aby pes spal, na to miesto mu položte pelech a na jedno miesto misky. Pri šteňati tohto plemena je odporúčané stravovanie 3x denne granulami určenými pre šteňatá stredných plemien. Tieto granule sú občas väčšie ale šteňa si s nimi hravo poradí, v takýchto granulách má primeraný obsah živín a energetických hodnôt. Je dobré vybudovať stravovací režim, nemeniť ho a nemeniť ani miesto pelechu alebo misiek. Ak dnes šteňa zoberiete na sedačku alebo do postele buďte si istý že bude veľkým problémom tento jeho zlozvyk. Stafordíky milujú ľudí a zároveň sú ťažšie presvedčiteľné, ale raz nebude mať tento miláčik 3kilá ale možno 13kíl a začne si nárokovať na Vašu posteľ kde už bude statočne prekážať. Prvý deň šteniatko možno trochu páchne, po súrodencoch a kotci. Kúpanie je však priveľký šok, necháme ho teda na druhý až tretí deň. 

Prvé dni v domácnosti

Šteňa možno tak trochu prirovnať k malému dieťaťu, všetko chce ochutnať, často a dlho spí, pocikáva sa.

Je dobré vedieť že šteňa a jeho potreby vyprázdňovania sú šialene rýchle. Hneď ako sa zobudí potrebuje cikať. Niekedy sa pociká rovno na schodoch cestou von. Hneď ako sa naje potrebuje na veľkú. Ako náhle sa dlhšie hrá potrebuje znovu na malú. Je to v jednom kole. Za vykonanie potreby vo vnútri nie je dobré psa násilne karhať, svoje dieťa ste tiež nebili keď sa pocikalo alebo pokakalo. Vaša dôvera sa buduje ťažko, ste predsa človek a pes. Ňufák do výkalu alebo moču je úplne zbytočným riešením, taktiež bitka po riti novinami alebo rukou. Tento pes raz bude mať dosť sily aby sa bránil taktiež môžete spôsobiť iný efekt a vytvoriť z neho bojazlivého psa či klbko nervov. Taký pes nie je spoľahlivý a dôveryhodný. Stačí keď prídete k dielu ktoré šteňa vytvorilo na vašej čistej dlážke pozriete sa na neho a poviete toto nesmieš. Rázne povely si zapamätá a cíti vaše nie moc hrdé emócie. Pes nepotrebuje rozhovory a cirkus typu "prečo si to spravil?teraz sme boli von prečo si sa vycikal tu ?" potrebuje povely. Na druhej strane pes ktorý je dostatočne venčený a správne vedený to už po pár dňoch spraví len zriedka. Šteniatka sú ešte trochu rozhádzané a svoje potreby nevedia dokonale ovládnuť vždy, preto sa malé nehody stávajú.

Ochutnávka všetkého a všetkých

Ak si domov prinesiete šteňa je dobré si od toho dňa dávať pozor čo necháte na zemi. Aj taký sáčok, skrutka alebo kamienok môže byť chutný ale aj veľmi nebezpečný, niekedy smrteľný. Šteňa vám bude hrýzť do rúk a nôh, toto musíte zatrhnúť ako prvé zas, ráznym príkazom nesmieš. Tento pes je hravý celý život až do seniorského veku, a nie vždy odhadne svoju silu a váhu, myslite na to že chcete hlavne priateľa nie niekoho kto vás bude celý život mať za hračku. Je dobré psovi dať hračky, pri tomto plemene jednoznačne loptičku, sú to psy ktoré milujú v dospelosti aport. Hračiek nesmie byť veľa je dobré keď si zvykne tak na dve tri, on vás bude milovať aj za tie. Každé šteňa miluje nitky a záhady a preto odporúčam hračku "uzol". A poto je tu kosť, v každom dobrom obchode pre miláčikov Vám nejakú odporúčia. Na rovinu tento pes miluje záhady, a má silu kosti zničiť takže taká topánočka (kľudne aj najväčšie vydanie) z býčej kože bude super zábavná.